Thurn und Taxis vs. Ticket to Ride
Két Spiel des Jahres díjas játékról lesz szó, így egy héttel a 2010-es díjátadó előtt. Mindkét játék kedvelt a játékos körünkben, mindkettőnek komoly sikere volt nálunk. E két játék komoly hasonlóságokat mutat, mégis, mindkettő Év játéka lett, így érdemes mindkettővel megismerkednünk!

A játékot 2-4 fő játszhatja, mindenkinek ugyanannyi fa házacskája van, ezeket kell a táblán jelzett városokra helyezni, így kialakítva a saját állomás-rendszerünket. Ezt úgy tehetjük meg, hogy kártyákat húzunk, melyeken a városok neveit találjuk. Ezekből kell magunk előtt egy olyan sort alkotnunk, ahol az éppen letett város a korábban letett városainkhoz kapcsolódik. A szerencsét befolyásolandó, különböző segítők állnak szolgálatunkra, melyek közül minden körben egynek kérhetjük a segítségét. Így a következők egyikét tehetjük saját körünkben:
- Húzok 2 lapot, lerakok az útvonalamhoz 1-et.
- Húzok 1 lapot, lerakok az útvonalamhoz 2-őt.
- Kicserélem a látható 6 kártyát másik 6 kártyára, majd 1-et húzok, 1-et teszek le.
- Húzok 1 lapot, lerakok 1 lapot és azt befejezve 1 pluszpontot kérek az útvonalam befejezéséhez.

A pontszámításkor figyelembe kell venni a megszerzett pontjainkat (amiket területekért lehet szerezni, hosszú utakért, „fejlődésért” lehet szerezni) és a megmaradt állomásainkat: mindegyik -1 pontot ér, ellenben a Ticket to Ride-dal, ahol ez nem lesz befolyásoló tényező. A játéknak több kiegészítője is van, melyek úgy gondolom nem feltétlenül szükségesek, de a rajongóknak érdemes beszerezni (nekem csak az alapjáték van meg) őket.


Most viszont térjünk rá a 2004-es győztes Ticket to Ride-ra, ami 2-5 fő számára nyújt szórakozást. Mivel nekünk a Ticket to Ride: Europe van meg, ezért főleg erről a kiadásról lesz szó. Míg a Thurn und Taxist a Hans im Glück kiadó adta ki (például a Carcassonne-t is ők adták ki), addig ez a Days of Wonder kiadó alkotása (Smallworld, Memoir’44, Colosseum lehet még ismerős ettől a kiadótól). Így mindkettő szép, remek látványt, kiváló élményt nyújtanak. Lássuk hát!

A Ticket to Ride egyik előnye az, hogy a vonatok a táblára való lehelyezés után nagyon jól néznek ki, azt is érezhetjük, hogy egy terepasztalt rendezgetünk éppen. De hogyan is történik ezek elhelyezése? Tulajdonképpen különböző színű vonatkártyákat (illetve joker mozdonykártyákat) gyűjtünk. A városok között különböző színű utak találhatóak, ezeket ugyanolyan színű és darabszámú lappal használhatjuk, rájuk helyezve a megfelelő számú vonatunkat. A saját körünkben választhatunk:
- húzunk két sima lapot
- húzunk egy joker kártyát
- kijátsszuk a megfelelő számú és színű kártyát, így fel is helyezve adott helyre a vonatjainkat
- 3 új útvonalkártyát húzunk fel és legalább 1-et meg is tartunk.

A játék akkor ér véget, ha valaki előtt 2, vagy kevesebb vonat marad, ilyenkor a többieknek még egy köre van, majd ha már mindenki lépett, megszámoljuk a pontokat. Pontokat játék közben is kapunk a városok közötti különböző hosszúságú útvonalaink után, ehhez adódik hozzá a célkártyáink pontszámai (attól függően, hogy sikerült-e eljutni oda, vagy sem), illetve a leghosszabb útvonalat elkészítő játékos jutalma plusz 10 pont.



Legvégül a két játék összehasonlítása, számokban:
Thurn und Taxis:
Bonyolultság: 4. A városok felismerése és a segítők által adott lehetőségek miatt kell egy első játék, de másodjára már megy, mint az egyszer egy!
Szerencse: 5. A városkártyák felhúzásakor komoly problémákat okozhat.
Stratégia: 7. Fontos része a játéknak egy-egy útvonalunk készítése előtti előzetes stratégia, hiszen nem mindegy hol vágunk bele egy új útvonalba, milyen pluszpontokat akarunk megszerezni.
Taktika: 7. A többieket nagyon kell figyelni, mert lehetséges, hogy a játék közben többször is stratégiát kell módosítanunk.
Kommunikáció: 2. Semelyik játéknak nem erőssége, ez sem követeli meg a pontszámításon kívül a kommunikációt.
Design: 9. A történelmi jellege nagyon pozitív élményt ad, a dobozméret, a tartozékok jó minőségűek.
Végső pontszám: 8. Szép, jó (és olcsóbb) játék. Érdemes kipróbálni mindenkinek!
Ticket to Ride:
Bonyolultság: 3. Nagyon egyszerű játékról van szó, melyben a legnehezebb rész a városok felismerése, mely néhány játék után már egyáltalán nem okoz gondot.
Szerencse: 6. A kártyák (úti cél- és vonatkártyák egyaránt) felhúzásakor komoly szerepe van a szerencsének.
Stratégia: 8. Az útvonalkártyák megtartásakor nagyon fontos szerepe van.
Taktika: 6. A többiek figyelése itt is fontos, de egy-egy elkezdett útvonalat mindenképpen meg kell próbálnunk befejezni, így kevesebb lehetőségünk van stratégiamódosításra.
Kommunikáció: 2. Csak pontszámításnál fontos, egyébként nem ösztönöz rá a játék.
Design: 10. Remek élményt ad. Ugyanazt tudom mondani róla, mint a Thurn und Taxisról. Előnye vele szemben, hogy a vonatok jobban néznek ki, mint a sima állomások.
Végső pontszám: 10. Tökéletes játék a családnak. Egyszerű, nagyon szép, izgalmas játék mindenkinek, egyetlen hátránya a célkártyák felhúzásánál a szerencse!
A játékokhoz jó szórakozást kívánok:
Csibu
Ui.: a képek a boardgamegeek.com oldalról származnak, valamint saját készítésűek.